Kvantový skok v živote môjho syna :)

Kvantový skok v živote môjho syna… 💙
Tento týždeň má môj syn ‚transition week‘, čo tu v Anglicku znamená prechod z prvého stupňa na druhý strávený týždeň v škole, na ktorú nastúpi ako čerstvý nováčik, v Septembri 2022. Na Slovensku som prešla o poschodie vyššie v tej iste budove, tu je to o niečo ‚čarovnejšie‘. Deti nastupujú do komplexne nového prostredia, nová škola, nový kolektív, nový školský systém a jeho fungovanie. Pre všetky deti je to veľký krok v ich živote, veľká zmena, ktorá ich budúci školský rok čaká.
Aj napriek tomu, že v tej istej škole robím a ráno sme mohli ísť spolu tak ako predošlých šesť rokov na základku, Dani ráno naskočil na bicykel a už ho nebolo. Doteraz neviem ako, kedy a kde…
Výberu ‚Secondary schools‘ (školám druhého stupňa ZŠ) sa venuje v Anglicku veľká pozornosť.  Na tento dôležitý krok sme sa mali možnosť pripraviť počas celého školského roka. Všetky školy v ich vlastnom záujme pritiahnuť čo najviac žiakov, usporadúvajú dni otvorených dverí  pre deti v poslednom ročníku prvého stupňa. Na týchto prezentáciách majú možnosť prezreť si školu, vypočuť príhovor riaditeľa a dozvedieť sa všetko o škole, stretnúť budúcich učiteľov a žiakov školy, ktorí tu už chodia a snažia sa prilákať nových spolužiakov.
Veľkú rolu pri rozhodovaní, ktorú školu vybrať, zohráva správa z Ofsted, úradu pre štandardy vo vzdelávaní, ktorý školu hodnotí v priebehu roka a následne zverejní jej príslušné hodnotenie. Toto hodnotenie je prístupné verejnosti a môže ovplyvniť výber školy, pretože nie každá má to najlepšie. Aj keď si možno vyberiete školu, ktorá má výborné hodnotenie, nemusí Vašu žiadosť škola akceptovať.
Jedno z prvých splnených kritérií, na ktoré škola prihliada je…..nie, nie je to školský priemer Vášho dieťaťa ale….miesto bydliska! To znamená, že deti s trvalým bydliskom v najbližšom okruhu školy, majú väčšie šance sa na školu dosťať ako deti žijúce mimo určenú oblasť. By ste neverili, koľko rodín je schopných sa v tomto roku sťahovať! Ďalšie kritérium, na ktoré môžete spoliehať, je dochádzka ďalšieho súrodenca. Ak má dieťa na škole súrodenca, bude mať viac šancí sa na školu dosťať. Viete si predstaviť mať deti v dvoch rôznych školách? No ja hej, kedže sme tak dopadla! 😮
Celá pointa výberu škôl je, nech je to Vaše dieťa šťastné. Nech je spokojné. Nech si samo vyberie, kde chce ísť! Na ich slobodnú voľbu sa tu kladie veľký dôraz a veľa rodičov necháva výber práve na dieťa. Kde sa mu páči, kde sa dobre cíti, kde si vie predstaviť chodiť ďalších šesť rokov jeho života. A možno aj, s kým.
Môj syn dal na kamarátov, bez ktorých si nevie predstaviť urobiť takýto veľký posun v živote a moja dcéra dala na špecializáiu a kvalitu školy. Vybrala si skolu s najvyšším možným Ofsted hodnotením. Vybrala si školu dokonca mimo nášho mesta, kde musí dochádzať. Od malička miluje tanec a pri prehliadke škôl sa jej zapáčila tá, ktorá sa tancu venuje viac ako iné školy. Jedine tu má možnosť urobiť si z tanca GCSE skúšky, ako predskokan ku maturitným skúškam.
Z novej školy je Dani nadchnutý, úplne žiari a nevie sa dočkať ďalšieho dňa. S nadšením mi rozpráva o nových hodinách a aj tie, ktoré mal pred tým na základke opisuje s takým nadšením, ako keby telesnú výchovu pred tým nikdy nemal! Dnes ich čaká aj hudobné výstúpenie starších žiakov, ktorí prezentujú svoje hudobné schopnosti, hrajú v kapele alebo sólo🎤.
Niektoré deti pravidelne stretávam na mojich hodinách klavíra a z ich príležitosti vystúpiť a prezentovať sa, sa veľmi teším, lebo viem, aký vplyv bude mať ich hudobné vystúpenie na mladších kolegov. Staršie deti sú pre tie mladšie vzorom a školy tu v Anglicku ich v tom veľmi podporujú.👊
Som veľmi zvedavá, s čím dnes Dany zase príde domov, možno aj s motiváciou hrať na nejaký hudobný nástroj.🎸
.
"Som vášnivá klavíristka a nadšená propagátorka výuky hry na klavír, založenej na jedinečnom prístupe k vašim individuálnym potrebám. Ukážem vám, ako sa tešiť z hrania vašich vytúžených skladieb hneď, a to bez poznania nôt a zdĺhavých rokov hrania!" Viac o mne nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • e-Book s videoukážkou zdarma
  • Chcete, aby Váš teenager trávil čas zmysluplne?

    Stiahnite si môj eBook zdarma a prečítajte si pár úvah o tom, prečo je vek teenagera vhodný na začatie hry na hudobný nástroj a ako na to!

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku