Piano services alebo keď hudba príde za tebou do školy…

Cestujeme po svete, aby sme poznali nové miesta, kultúru a zvyky. Ako sa vraví, iný kraj, iný mrav. Zisťujeme, že nie všetko čo poznáme je absolútna pravda a veci, ktoré poznáme, môžu niekedy niekde vyzerať aj inak. A tak som aj ja v Anglicku poznala, že učiť hudbu môžeme aj inde ako v hudobnej škole alebo doma v súkromí.

Ako som učila v sklade

 

Žiadna hudobná škola, žiadna budova s obrovskými chodbami a priestrannými miestnosťami vybavenými hudobnými nástrojmi pre učenia sa chtivých žiakov. Žiadna koncertná sála pripravená na hudobné výstúpenia žiakov. Žiadna riaditeľna a zborovňa s učiteľmi.

Tmavé, vlhké skladové priestori o rozmeroch 3×3 m prerobené na triedy. V mojej nebolo okrem klavíra a dvoch stoličiek vôbec nič. Nezmestili by sa. Vyučovacie dni sme si museli striedať s ostatnými učiteľmi, kedže miestností nebolo veľa. A tak sa učilo, žiaci chodili, nikto nič neriešil, iba Ľudka zo Slovenska áno :).

Skoro ako ZUŠKA

Nebudem vám klamať, zažila som  učenie aj na miestach podobným našim hudobným školám na Slovensku. Vo väčších mestách nájdeme aj väčšie strediská, ktoré sa venujú hudbe a možno aj iným odvetviam umenia. O niekoľko rokov neskôr hľadali v susednom meste učiteľa s vyšším hudobným vzdelaním. Keď som túto ponuku zobrala, ocitla som sa v hudobnom sídle v centre mesta, kde v jednej budove na celom poschodí bolo dosť miestností na výučbu rôznych hudobných nástrojov. Moja trieda bola priestranná, dokonca s veľkými oknami a výhľadom do centra mesta. Ak by som ten rok ťažko neochorela, možno by som tam ešte dnes učila a užívala si ten výhľad z okien.

Music services

Najviac ma v Anglicku oslovil takzvaný „music service“. Hudobný servis, ktorý externe dochádza do škôl s možnosťou výučby hry na rôžne hudobné nástroje. Ako keď ste hladní a objednáte si pizzu. Príde za vami! 🙂

Je to taká, kvázi mobilná hudobná škola, ktorá sprostredkúva výučbu hry na hudobný nástroj na školách, ktoré majú o učenie záujem. Podľa počtu žiakov a záujmu o konkrétny hudobný nástroj, učitelia vyučujú podľa rozpisu žiakov počas vyučovacieho dňa.  30 minútové vyučovacie hodiny rotujú každých 10 týždňov tak, aby žiak nevynechal tú istú vyučovaciu hodinu každý týždeň.

Pre jeden takýto hudobný servis pracujem už skoro 10 rokov a som veľmi spokojná. Deti majú výuku hudobného nástroja počas dňa s ostatnými vyučovacími predmetmi na jednom mieste a po škole už nemusia nikde dochádzať.

Veľmi sa mi tento systém výuky páči a som zvedavá, či by niečo podobné privítali aj školy na Slovensku? Na zamyslenie to možno stojí.

Sama túžim založiť vlastný piano servis v meste, kde žijem. Každý rok tu pribúda čoraz viac mladých hudobníkov a ja sa už teraz teším, ktoré školy navštívim a ponuknem môj ‚servis‘, výuku hry na klavír.

"Som vášnivá klavíristka a nadšená propagátorka výuky hry na klavír, založenej na jedinečnom prístupe k vašim individuálnym potrebám. Ukážem vám, ako sa tešiť z hrania vašich vytúžených skladieb hneď, a to bez poznania nôt a zdĺhavých rokov hrania!" Viac o mne nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • e-Book s videoukážkou zdarma
  • Chcete, aby Váš teenager trávil čas zmysluplne?

    Stiahnite si môj eBook zdarma a prečítajte si pár úvah o tom, prečo je vek teenagera vhodný na začatie hry na hudobný nástroj a ako na to!

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vidíme sa na Facebooku